logo vířivek arctic
prazdny virivka Vířivky Arctic a Coyote Spas

Časté otázky a odpovědi před i po nákupu vířivky.

Časté otázky - FAQ

Otázky obchodní
 • Jak se připravit na koupi vířivky?

  Především připravte sám sebe na spoustu různých teorií a pohledů každého výrobce těchto produktů. Každý má trochu (někdy více) rozdílné pohledy na to jak postavit vířivku umístěnou celoročně venku. Poslouchejte pozorně důvody proč byste měli koupit tu či onu vířivku, poslouchejte obchodníky, ale Váš průvodce by měl být zdravý selský rozum. Vyzbrojte se otázkami, které jsou pro Vás důležité, vezměte si blok na psaní a tužku a získejte na Vaše otázky odpovědi. Nebojte během prezentace produktu ji přerušit a zeptat se obchodníka na to, co Vám není jasné a nezapomeňte použít selský rozum. Hodně informací také získáte na různých veletrzích, ale i na internetu.

 • Kdy je nejlepší doba na pořízení vířivky?

  Kvalitní vířivky mají díky správně navržené tepelné izolaci vysoce úsporný provoz. Jsou určeny pro celoroční používání, a proto je na výše uvedenou otázku jednoduchá odpověď: optimální čas na pořízení vířivky je právě teď. Pokud zvolíte provedení, které nevyžaduje stavební přípravu v podobě betonové podkladní desky, můžete si hydromasáže a relaxace začít užívat v řádu několika dnů.

 • Kolik mě bude stát provoz vířivky?

  Na tuto otázku nelze objektivně odpovědět. Spotřeba elektrické energie pro ohřev vody a provoz dalších elektrických zařízení je ovliněna celou řadou faktorů. Podstatnou roli hrají klimatické podmínky (venkovní teploty), četnost využití vířivky, počet koupajících se osob, nastavení komfortní teploty apod. Tyto faktory se nedají předem předpovědět a budou pro různé uživatele odlišné. Zcela určitě vám ale můžeme garantovat, že provozní náklady vířivek Arctic Spas jsou jedny z nejnižších na světě a volba Arctic Spa Vám tak může do budoucna ušetřit desetitisíce. Je to díky perfektní tepelné izolaci a kvalitnímu termokrytu, podrobnosti k tomuto tématu najdete na stránce FreeHeat.

 • Je lepší zapuštěná varianta nebo osazení na terén?

  Jednoznačně doporučujeme volit nadzemní osazení vířivky. Pro tuto variantu je možno uvést hned několik argumentů:

  • vstup do vířivky je bezpečnější a komfortnější, při zapuštěné variantě sestupujete bez opory do hloubky, což může být pro starší osoby nebo pro návštěvy neznalé vnitřní konfigurace značně nepohodlné
  • v zapuštěné vířivce sedíte pod úrovní okolního terénu, máte tak výrazně omezený rozhled, což většina uživatelů při delším pobytu vnímá negativně. Pokud chcete hovořit s osobou stojící vedle vířivky, musíte vzhlížet téměř dva metry vysoko. Při nadzemním umístění můžete prožitek z hydromasáže umocnit příjemným výhledem do krajiny či vlastní zahrady, s osobami, které se právě nekoupou, pak můžete komunikovat z očí do očí, např. pokud vířivku doplníte venkovním barovým pultem se stoličkami
  • pod vlastní vanou vířivky se nachází technologická zařízení, ke kterým je nutno zachovat přístup pro servis či budoucí modernizace, zapuštěná vířivka se tak neobejde bez obvodové servisní šachty, která musí být odvodněna a bezpečně zakryta – toto řešení je nejen nepraktické, ale také velmi nákladné
  • pod vanou jsou kromě technologie také vodní rozvody vedoucí k jednotlivým tryskám po celém obvodu vany. Argument, že je dostatečné zajistit servisní přístup pouze ze strany, kde je umístěna technologie, je mylný – v době životnosti vířivky se dá předpokládat nutnost servisního zásahu také na tlakových vodních rozvodech, a pokud se u zapuštěné vířivky objeví netěsnost na nepřístupné straně, znamená to nesmírně komplikovaný a nákladný servisní zásah
  • častným argumentem je, že zapuštěná vířivka zabere méně místa. Půdorysné rozměry ale zůstávají stejné, při zapuštění je naopak potřeba počítat s obvodovou servisní šachtou.
  • každá vířivka musí být opatřena termokrytem. V době, kdy není vířivka používána, vidí u zapuštěné varianty majitelé právě jen termokryt, který pak připomíná gymnastickou žíněnkou volně položenou na zemi. Manipulaci s krytem v tomto případě neusnadní žádný standardní zvedák, kryt potom uživatelé pracně tahají po zemi, v lepším případě jej složí napůl do tvaru písmene A, což obvykle brání ve výhledu
 • Je pro vířivku potřeba železobetonový podklad nebo stačí deska z prostého betonu?

  Vířivky Arctic Spas je možno, díky samonosné sklolaminátové podlaze, umístit na jakýkoliv rovný a pevný podklad. Nemusíte betonovat žádné základy ani pokládat dlažbu, vířivku Arctic můžete umístit např. přímo na trávník Vaší zahrady, za předpokladu, že je plocha rovná a přiměřeně únosná. Přitížení se u plně obsazené napuštěné vířivky pohybuje mezi 500 - 600 kg/m2, což je pod limitem obvyklé únosnosti rostlého terénu. V případě pochybností, můžete samozřejmě konzultovat konkrétní situaci s našimi techniky.

 • Jaká je požadovaná stavební příprava pro instalaci vířivky?

  Stavební příprava pro vířivky se samonosnou podlahou je nenáročná. Kromě rovného a pevného podkladu musíte připravit pouze přívod elektro s předepsanými parametry, trvalé napojení na přívod tlakové vody ani na odpad není vyžadováno. Podrobnosti najdete v našem dokumentu „Stavební připravenost“, který je ke stažení na stránce: Ke stažení nebo více informací je na stránce: Stavební připravenost.

 • Jak je náročná péče o kvalitu vody ve vířivce?

  Ve standardní vířivce je kolem 1,5 m3 vody trvale udržované v teplotě kolem 38 °C. Kromě pravidelného filtrování musí být průběžně prováděna také odpovídající sanitace. Moderní vířivky disponují nejen kvalitními mikrofiltry schopnými zachytit nečistoty již od velikosti jednoho mikronu, nabízejí však také různé automatické systémy pro pravidelnou sanitaci. Kromě obvyklých systémů ozonové desinfekce výrazně vzrůstá obliba metoda využívající elektrolýzu mírně slané vody. Úkolem zákazníka je v tomto případě pouze zajistit mírně slaný roztok ve vířivce (pomocí mořské soli), automatický systém se následně postará o automatickou sanitaci tím nejpřirozenějším způsobem.

 • Je součástí vířivky termokryt?

  Ano, samozřejmě.

  Každá vířivka musí mít termokryt, jinak by se provozní náklady vyšplhaly do neúnosné výše. Posuzujte však nejen tloušťku dodávaného termokrytu, ale také jeho provedení. Kvalitní termokryt musí mít tepelně izolační materiál vakuově uzavřen ve vodotěsném obalu, jinak dojde po krátké době k jeho naprosté degradaci.

 • Je možno nastavit automatický provoz?

  Ano.

  Řídicí systém vířivky musí umožnit nastavení nejen délky a frekvence filtračních cyklů, ale také nastavení automatické desinfekce podle požadavků konkrétního uživatele. Moderní systémy disponují bezdrátovou konektivitou, která vám umožní měnit a kontrolovat nastavení z pohodlí obývacího pokoje.

 • Je lepší umístění venku nebo uvnitř?

  To je věc názoru a dispozičního řešení interieru. Aby mohla být vířivka umístěna uvnitř, musí být kromě odpovídající půdorysné plochy, zajištěna také dostatečná šířka a výška průchodu pro nastěhování vířivky. V zahraničí jednoznačně převažuje venkovní umístění a to i v zemích s podstatně drsnějším klimatem. Také zákazníci v České republice už ale mohou potvrdit, že venkovní koupel v horké vodě je nesmírně příjemná i pokud je venku půl metru sněhu a teplota vzduchu hluboko pod nulou.
  Více Vám může napovědět graf a mínění ostatních v této Anketě.

 • Jaká je optimální výška vířivky?

  Vířivka musí být dostatečně hluboká, aby umožnila plné ponoření koupajících se osob do teplé vody, ověřte si proto výšku stěny. U nízkých vířivek (do 90 cm výšky) riskujete, že se nebudete při koupání cítit komfortně, protože budete mít ramena nad úrovní hladiny vody. Pro rodinné využití volte modely s různě hlubokými sedátky, kde si každý najde své místo podle vzrůstu.

Otázky uživatelské
 • Webové rozhraní pro správu vířivky: "My Arctic Spa . com"

  Zapomněli jste adresu stránky, kde je možno po přihlášení spravovat svoji vířivku?

  Zde: myarcticspa.com

 • Northern Lights - volba barvy osvětlení

  Jak nastavit tu správnou barvu osvětlení? Nedaří se mi navolit ten správný režim?

  Současné volitelné příslušenství Northern Lights má 12 režimů, kdy svítí určitá barva nebo se barvy prolínají či přeblikávají. Jak tedy docílit, abych si pustil tu správnou barvu dle své nálady? Každé zapnutí a vypnutí nastaví jiný režim, jinou barvu. To ovšem pouze za předpokladu, že pokud světla svítí, musí se vypnout a následně hned zapnout co nejrychleji (tak do jedné sekundy). Větší prodleva mezi vypnutím a zapnutím způsobí to, že se Vám zobrazí vždy první režim. Počet režimů a barev záleží na verzi Vašich NL, např.:

  1. Barvy přeblikávají mezi sebou v intervalu 1s
  2. Barvy se mění plynule z jedné do druhé
  3. Barvy přeblikávají mezi sebou rychle
  4. Barvy se mění plynule z jedné do druhé - rychle
  5. Červená barva
  6. Zelená barva
  7. Modrá barva
  8. Žlutozelená barva
  9. Světle modrá barva
  10. Oranžová barva
  11. Fialová
  12. Bílá barva

  Chci-li si tedy například rozsvítit modrou barvu, musím projít od bodu č.1 až po bod č.7. Vypínáním a zapínáním. Pamatujte, že mezi vynutím a zapnutím musí být minimální prodleva.
  Tip: Klidně si v průběhu klikání odpočiňte, ale musíte nechat světla svítit. Důležitá je pro přechod na další režim rychlost vypnutí a následného zapnutí.

 • Co s vířivkou, když se přestěhujeme?

  Vířivka Arctic Spas nebo Coyote Spas se může jednoduše přestěhovat s Vámi. Pouze se odpojí od přívodu elektro (což je jediné trvalé připojení k domovním instalacím) a díky podlaze Forever Floor se stěhuje i se svými základy.

 • Doporučujete snížit nastavenou teplotu při dlouhodobé nepřítomnosti?

  Záleží na době Vaší nepřítomnosti. I při čtrnáctidenní zimní dovolené se však v případě vířivky Arctic Spa nevyplatí výrazně snížit nastavenou teplotu. Perfektní obvodová izolace a kvalitní termokryt Arctic Spas udrží teplotu vody v nepoužívané vířivce na nastavené úrovni pouze s minimálními náklady na přihřívání – nákladnější by bylo znovu ohřát vody z teploty redukované např. na 10 °C.

 • Zazimování vířivky.

  Prosím vězte, že zazimování by měl provádět autorizovaný dealer. Jakékoliv poškození z nespravně zazimované vířivky není zahrnuto do záruky.

  Upozornění: Všechny vířivky Arctic i Coyote Spas jsou vyrobeny pro celoroční provoz.

  1. Odstraňte veškerou vodu z vířivky jak jen to je možné!
  2. Povolte nebo úplně odšroubujte níže položené převlečné matice u čerpadel a topení tak, aby vytekla veškerá voda.
  3. Čerpadla mají i výpustní šroub. Pokud je umístěn v dolní poloze, povolte jej taky, aby mohla voda vytéci ...
  4. Otevřete výpustní ventil, pokud jste vířivku vyčerpávali ponorným čerpadlem.
  5. Použijte vhodný vysavač na mokré vysávání a vysajte vodu ze všech trysek/hadic. Vyjměte filtr a vysajte vodu ze skimmeru.
  6. Místo vysávání je možno trysky/hadice vyfoukat (dokud z ostatních stříká voda), máte-li na vysavači obrácený chod.
  7. Odšroubujte všechny ovládací ventily (přisávání, vodopád, krční trysky, rozdělovače proudu) a opět vodu z těchto hadic odstraňte vyfoukáním - vysátím.
  8. Profoukněte, odsajte znovu všechny trysky ...
  9. Vraťte ventily nazpět. Pozor na správné usazení než zašroubujete matici!
  10. Sejměte podhlavníky, očistěte a spolu s filtrem umístěte do garáže ...
  11. Vytřete vířivku, očistěte termokryt z vnitřní strany, zakryjte ...
  12. Doporučujeme zakrýt vířivku zimní plachtou, aby byla chráněna před deštěm a povětrnostními vlivy ...

  Výrobce ve svém originálním návodu na zazimování (Kanadské podnebí) doporučuje pro jistotu nalít do všech částí nemrznoucí kapalinu. Nejste-li si jistí dostatečným vysátím, vyfoukáním vody ze všech částí, doporučujeme to provést taky. Více informací či on-line pomoc při zazimování Vám poskytneme na telefefoním čísle 605 341 800.
  V případě objednání služby zazimování se o ceně informujte v ceníku služeb.

Otázky technické
 • Zavzdušněné čerpadlo po výměně vody

  Pokud se Vám stane, že po výměně vody Vám nejede nějaké čerpadlo, tak se s největší pravděpodobností zavzdušnilo a čerpadlo není schopné nasát vodu a lopatky čerpadla se točí ve vzduchové kapse. Pokud ano, tak je potřeba vzduch z čerpadla vyhnat ven, odvzdušnit. Prosím zkuste následující:
  1. Opakované spouštění a vypínání daného motoru. Většinou pomůže. Pokud při spuštění vyjde z nějaké trysky alespoň bublinka, tak po několika pokusech čerpadlo nasaje vodu a vzduch vyžene ven.
  2. Pokud zapínání a vypínání nikam nevede je potřeba čerpadlu pomoci ručně. U čerpadla č.1 někdy pomůže prudké zatlačení na plovoucí skimmer. Tím se malinko voda v hadicích posune..., u ostatních čepadel, pokud jsou vybaveny rozdělovači proudu (velká medvědí tlapka) tak tlapku oddělat a povolit matici - odvzdušnit (pozor čerpadlo musí být vypnuté) ...
  3. Snad poslední možnost je otevřít přístupové dveře a odvzdušnit čerpadlo příslušným odvzdušňovacím šroubem nebo povolit horní převlečnou matici od potrubí ...

 • Oprava chyby FLO nebo FLC

  Úvodem:
  Chyba FLO nebo FLC má spojitost s tlakovým čidlem na okruhu s čerpadlem č. 1. (dále P1) Toto čidlo hlídá zda P1 tlačí do potrubí vodu a tedy zda systém může zapnout například ohřev vody ... Tlakové čidlo se nachází na tělese ohřevu - nerezová roura. Ohřev je napojen na potrubí hned za P1.


  Vysvětlení chyb:
  - FLO - malý tlak vody při startu P1 - čidlo nesepne (pozor - chyba FLO může být způsobena ucpaným filtrem i jiné ...)
  - FLC - čidlo po vypnutí P1 nevypne a zůstane sepnuté nebo vypne se zpožděním ...


  Chyba FLO

  1. Zkontrolujte zda se čerpadlo P1 na první rychlost rozběhne a tlačí vodu nebo se čerpadlo vůbec nerozeběhne? V případě, že se nerozeběhne volejte servis. V případě, že je zavzdušněné, podívejte se zde na této stránce výše jak na to.
  2. Zkontrolujte zda máte dostatek vody a čerpadlo nepřisává skimmerem vzduch.
  3. Zkontrolujte zda nemáte ucpaný - špinavý filtr? Zkuste filtr vyjmout, vrátit plovoucí skimmer a vyzkoušet běh vířivky bez filtru. Pomůže-li to, filtr vypláchněte, vyčistěte nebo dejte nový ...
  4. Přetrvává-li chyba FLO je možno zkusit seřídit čidlo tlaku.
  5. Seřízení čidla tlaku:
   Existuje video, kde to anglicky mluvící technik ukazuje: Názorné video
   Jde o to, že když je chyba FLO, tak se točí proti směru hodinových ručiček, když chyba FLC tak po směru ... Jak je vidět tak tím otáčí celkem hodně, proto se nebát a nastavit tlakový spínač do pozice tak nějak mezi obě chyby. Zda je to správně nastaveno zjistíte tak, že při spuštění P1 na první (pomalou) rychlost se chyba FLO neobjeví a naopak, pokud se čerpadlo P1 zastaví, tak se neobjeví chyba FLC ...
   Jinými slovy při chybě FLO - pusťte P1 na pomalou rychlost, chyba FLO se objeví. Otáčejte šroubem (kolečkem - dle typu čidla) v tl. čidle tak dlouho, než chyba zmizí. Pak ještě tak půl otáčky až jednu přidejte a mělo by to být ... zkontrolujte zapínáním a vypínáním ...
   Chyba FLC - po vypnutí svítí chyba, otáčejte šroubem po směru dokud chyba nezmizí ...

   Vyzkoušejte pouštěním a zastavováním P1... (Pozor: vířivka nesmí chtít nahřívat, to pak nejde P1 vypnout.

  Chyba FLC

  1. Viz bod 5 chyby u chyby FLO.

  Pokud chyby přetrvávají a čidlo nelze seřídit, volejte prosím servis.

 • Oprava cedrového kabinetu

  Malé ťukance v cedrových lištách a stěnách lze snadno opravit pomocí vařící vody, aplikované do poškozené oblasti pomocí ručníku. Dejte vařit konvici s vodou, nalijte ji pomalu na poškozené místo nebo použijte ručník. Po několika minutách by se dřevo mělo natolik rozšířit, aby bylo jednoduché jej opravit pomocí brusného papíru a laku. Suché oblasti pak vybruste pomoci jemného brusného papíru a přetřete. Lépe přebrousit a natřít vždy celý poškozený kus. Ujistěte se, že používáte stejný lak, který byl použit ve výrobě. Vždy bruste po směru vláken dřeva a to celou část dřeva (rohová, boční lišta, nebo vertikální příčka).

 • Telefon s Androidem se nechce připojit

  Neaktuální ... Pokud se telefon s operačním systémem android nechce připojit k originální wifi vířivky, je možno nastavit na telefonu statickou IP adresu. Ukázka jak má nastavení vypadat naleznete  ZDE. Poznámka: toto se projevovalo s nejstaršími verzemi jak app, tak firmware vířivky.

 • Videa ohledně WiFi, nastavení, app, ...

  Na YouTube naznete instruktážní videa, která se týkají jak různého nastavení, tak všelijakých diagnosti vířivek Arctic Spas připojených do sítě.
  - instruktážní videa týkající se wifi připojení, chytrých telefonů a nastavení jsou  ZDE.

 • Jak vyměnit elektrodu u systému Onzen nebo SpaBoy?

  Na YouTube naznete instruktážní videa, která vám napoví jak lze i s napuštěnou vodou elektrodu vyměnit. Hlavní je, aby nedošlo namočení kontaktů, nebo vůbec dostání vody do prostoru s kontakty. Proto je třeba před vyšroubování elektrody ji řádně okapat osušit ... Těsnění, ale i kontakty jsou namaštěné dielektrickou vazelínou. Ta má za účel těsnění a ochrany kontaktů. Proto tam tu vazelínu nechejte, také když se vám tam dostane voda, tak byste vysoušením odstranili i tu vazelínu, proto opatrně, aby k tomu nedošlo.
  - instruktážní video anglicky, ale názorné: